Gå til indhold
Prusa - Vidensbank

Prusa CORE One+ eller Bambu Lab P2S: hvilken skal du vælge?

To lukkede CoreXY-printere fra to mærker, vi begge forhandler. En ærlig sammenligning, bygget på producenternes egne specifikationer.
29. juli 2026 læsetid

Vi forhandler både Prusa og Bambu Lab, så vi har ingen grund til at skubbe dig mod det ene. Begge printere er lukkede CoreXY-printere med god plads til tekniske materialer. Her er forskellene, som de fremgår af Prusas og Bambu Labs egne specifikationer og vores produktsider. Ingen af dem er det forkerte valg, men de er bygget lidt forskelligt.

Kort fortalt

  • Byggevolumen: P2S 256 × 256 × 256 mm, CORE One+ 250 × 220 × 270 mm. Det giver P2S lidt mere plads (egen udregning: cirka 16,8 mod 14,9 liter).
  • Dyse: P2S har hærdet stål op til 300 °C. CORE One+ har 290 °C med høj-flow dyse i messing.
  • Flere farver: P2S med AMS op til 20 farver. CORE One+ med MMU3 (5) eller INDX (op til 8).
  • Vægt: P2S 14,9 kg, CORE One+ 22,5 kg.
Prusa CORE One+

Specifikationer side om side

Tallene er fra Prusas produktside for CORE One+ (Gen 2) og vores produktside for Bambu Lab P2S. Hvor en producent ikke oplyser et tal, har vi skrevet det.

Prusa CORE One+Bambu Lab P2S
Byggevolumen250 × 220 × 270 mm256 × 256 × 256 mm
Maks. dysetemperatur290 °C300 °C
Maks. bordtemperatur120 °C110 °C
KammerLukket, kammer op til 55 °CLukket glas og stål med kulfilter
Maks. hastighedIkke oplyst på produktsidenOp til 600 mm/s
AccelerationIkke oplyst på produktsiden20.000 mm/s²
Flere farverMMU3 (5 filamenter), INDX (op til 8)AMS op til 20 farver
Skærm3,5" touch5" touch (854 × 480)
KameraIkke nævnt i specifikationerneIndbygget 1080p, 30 fps
Vægt og mål22,5 kg, 415 × 444 × 555 mm14,9 kg, 392 × 406 × 478 mm
Leveres somSamlet eller kitSamlet

Bemærk: Prusa angiver ikke hastighed og acceleration for CORE One+ på produktsiden, så vi sammenligner dem ikke. Heller ikke lydniveau er opgivet for nogen af dem, så vi kan ikke sammenligne støj.

Hvor de ligner hinanden

Begge er lukkede CoreXY-printere med 0,4 mm dyse som standard, 1,75 mm filament og mulighed for flere farver. Begge er beregnet til hverdagsmaterialer som PLA og PETG og til ABS og ASA i et lukket kammer.

Hvor Prusa CORE One+ skiller sig ud

  • Prusa skriver, at firmware er open source, og printeren opdateres via USB, Prusa Connect eller appen.
  • Den kan fås som kit, hvis du vil bygge selv, og som samlet printer.
  • Fabrikken ligger i Prag ifølge Prusa.
  • Den kan udvides med INDX til op til otte materialer og med HT Hotend til 400 °C (ikke samtidig, da de ikke er kompatible). Se HT Hotend Upgrade.

Hvor Bambu Lab P2S skiller sig ud

  • Lidt større byggevolumen og et lettere og mindre kabinet (14,9 kg).
  • Indbygget 1080p-kamera og 5" touchskærm.
  • AMS-systemet giver op til 20 farver, og Combo-versionen leveres med AMS 2 Pro til fire farver.
  • Hærdet stål-hotend op til 300 °C og indbygget filamentskærer.

Hvilken skal du vælge?

Vælg Prusa CORE One+, hvis

  • du vil have open source-firmware og mulighed for at bygge printeren som kit
  • du vil kunne udvide mod INDX eller 400 °C HT Hotend senere
  • du værdsætter europæisk produktion og Prusas reservedels- og opgraderingsunivers

Vælg Bambu Lab P2S, hvis

  • du vil have mest muligt byggevolumen i et mindre og lettere kabinet
  • du vil have mange farver med AMS og et indbygget kamera
  • du vil have en samlet printer uden at skulle vælge mellem kit og samlet

Er du stadig i tvivl, så fortæl os, hvad du vil printe. Vi forhandler begge og anbefaler det, der passer til dig. Se CORE One+, Bambu Lab P2S og alle printere i Prusa-kategorien. Vil du have en tredje vinkel, så læs vores guide til skoler: Prusa eller Bambu Lab.

Se Prusa CORE One+ hos ODINTEK

Se Bambu Lab P2S hos ODINTEK

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken har størst byggevolumen?

P2S har 256 × 256 × 256 mm. CORE One+ har 250 × 220 × 270 mm. Efter vores egen udregning har P2S cirka 13 procent mere volumen, mens CORE One+ er højere.

Hvilken printer kan printe flest farver?

Bambu Lab oplyser AMS op til 20 farver for P2S. Prusa oplyser MMU3 til fem og INDX til op til otte filamenter for CORE One+.

Kan begge printe ABS og ASA?

Begge er lukkede og beregnet til tekniske materialer. P2S har et lukket glaskammer, og CORE One+ har et kammer op til 55 °C ifølge Prusa.

Kan jeg bygge printeren selv?

CORE One+ fås som kit. P2S fås samlet.

Er den ene bedre end den anden?

Nej. De er bygget til lidt forskellige behov, og vi forhandler begge. Fortæl os, hvad du skal printe, så hjælper vi dig.

Kilder: Prusas produktside for CORE One+, samt vores egne produktsider.

Prusa SL1S Speed: resinprint med detaljer ned til 0,01 mm
Monokrom LCD, 1,3 til 2,4 sekunders belysning per lag og 405 nm-resin. Her er, hvad printeren kan, og hvad der følger med.